Projektor:
przejrzyj i pobierz
Otwórz - PDF
 
 

Co wyświetla „Projektor Jagielloński"?

Od kodu „Berlinki" przez radiogalaktyki, filozofię ciała po szczepionki na raka. Taki jest właśnie „Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ?" – książkowy zbiór migawek, na których uchwycono wyjątkową naukową codzienność.

Publikując „Projektor Jagielloński" CITTRU uchyla drzwi do świata uniwersyteckiej nauki. „Projektor bowiem wyświetla 75 ‘przeźroczy', na których zarejestrowano prawdziwą naukę, ludzi którzy ją tworzą, miejsce ich pracy i misję jaką mają do spełnienia" – podkreślają wydawcy. Każdy slajd – kontynuując to metaforyczne porównanie tekstów do multimedialnych obrazków – to szczególny projekt, osobna opowieść, opis różnych metod badawczych i innych problemów do rozwiązania.

Wydawca:
CITTRU, Uniwersytet Jagielloński
Kraków 2011/2012

Redakcja:
Bożena Podgórni, Justyna Jaskulska
Współpraca:
Zespoły badawcze UJ oraz pracownicy CITTRU

 

Panorama nauki

W „Projektorze" przeczytać można m.in. o badaniach nad szczepionką przeciwnowotworową, nowymi lekami na chorobę Alzheimera czy cukrzycę.

Naukowcy pracują także nad nowymi metodami wykrywania chorób. Na przykład dzięki nowatorskiej metodzie zastosowania helu-3 przez fizyków z UJ udało się otrzymać pierwsze zdjęcie płuc metodą rezonansu magnetycznego. Pozwoli to na wczesne wykrywanie takich chorób jak rak płuc czy astma.

Publikacja dedykowana jest również fanom technologii interaktywnych. Można w niej na przykład znaleźć informację o nietypowym projekcie. Jeden z wykładowców UJ, pod pseudonimem Sidey Myoo prowadzi na platformie Second Life ogólnopolski kurs akademicki w wykreowanej przez siebie Academia Electronica. Czy tak będą wyglądać zajęcia w przyszłości?

Książka jest także źródłem wiedzy humanistycznej, traktuje o polskich przekładach Giordano Bruno, audiodeskrypcji, kulturach i religiach Afryki, majologii, plastikowej gazecie i wielu innych fascynujących projektach.

Publikacja ta jest dowodem na to, że nawet skomplikowana wiedza naukowa może być bardziej dostępna dla osób spoza „kręgu wtajemniczonych". „Jesteśmy przekonane, że książka ta będzie cennym źródłem informacji dla naukowców i przewodnikiem dla dziennikarzy, którzy chcą mówić i pisać o ważnych badaniach, a także zaproszeniem do kontaktu dla biznesu, poszukującego nowych rozwiązań i wiedzy eksperckiej" – mówią redaktorki.

Wszystkie projekty opisane są prostym i zrozumiałym językiem, a sprawne poruszanie się po książce umożliwia jej podział na 15, zazębiających się podrozdziałów. W nawigacji po tematach bardzo przydatne są słowa kluczowe znajdujące się przy artykułach.