Zadziwiający świat technologii



Na tej stronie znaleźć można teksty wchodzące w skład podrozdziału Zadziwiający świat technologii.

Jest on częścią, wydanej przez CITTRU (Uniwersytet Jagielloński), publikacji "Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ?" [2011/12].
 

 

Nowe oblicze mechaniki

Słowa kluczowe: symulacje, zagadnienia kontaktowe, modelowanie matematyczne, mechanika obliczeniowa
Wydział Matematyki i Informatyki UJ

Fragment: Zdaniem naukowców z Katedry Optymalizacji i Sterowania Instytutu Informatyki UJ, dotychczas stosowane modele obliczeniowe nie są wystarczające, dlatego proponują oni uwzględnienie kilkudziesięciu nowych aspektów, które polegają na rezygnacji z powszechnych założeń wypukłości i gładkości funkcji energii, ponieważ w wielu zjawiskach mechanicznych występujących w naturze takich własności nie zaobserwowano. 

 PDF

 

W poszukiwaniu doskonałego kryształu

Słowa kluczowe: SiC, elektronika mocy, węglik krzemu, symulacja komputerowa
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ

Fragment: „Mamy nadzieję, że nasza praca w połączeniu z wysiłkiem pozostałych ośrodków naukowych, biorących udział w tym projekcie sprawi, że Polska stanie się światowym liderem w produkcji wysokiej jakości monokryształów węglika krzemu, które będą podstawą rozwoju ciągle jeszcze nowej dziedziny – elektroniki mocy" – mówi dr Mirosław Kozłowski, który reprezentuje zespół z UJ.  

 PDF

 

Plastikowa gazeta na wyciągnięcie ręki

Słowa kluczowe: ogniwa, polimery, półprzewodniki, plastikowa elektronika
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ

Fragment: Tworzywom sztucznym (w szczególności polimerom, z których one powstają) można nadać właściwości półprzewodników, a więc materiałów, bez których nie istniałaby nowoczesna elektronika. Dodatkowo, dzięki wyjątkowej elastyczności niektórych z nich, takie polimerowe urządzenie elektroniczne mogłoby być np. zwijane jak papierowa gazeta. 

 PDF

 

Laboratorium na chipie

Słowa kluczowe: chip, nanozawory, miniurządzenie, laboratorium na chipie, nanotechnologia
Wydział Chemii UJ

Fragment: Wyobraźmy sobie, że dokładnej analizy krwi dokonujemy w miniaturowym „automacie", któremu zapewniamy niewielką ilość materiału do badań, a ono wykonuje resztę: dozuje w odpowiedniej kolejności odczynniki i analizuje reakcje, a następnie podaje wyniki. Ta wizja przypomina trochę filmy z Jamesem Bondem, tymczasem takie miniaturowe urządzenia już powstają. 

 PDF

 

Obraz płuc malowany helem

Słowa kluczowe: MR, hel, diagnoza, obrazowanie płuc
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ

Fragment: Fizycy z Zakładu Optyki Atomowej UJ podjęli pracę nad wykorzystaniem optycznie spolaryzowanego helu-3, który – wypełniając płuca – pozwala na uzyskanie ich obrazu o wysokim kontraście i dużej rozdzielczości. Otrzymanie spolaryzowanego helu-3 jest skomplikowanym procesem. Nie mniej trudne jest utrzymanie wysokiej polaryzacji gazu podczas badania w tomografie.

 PDF